Η Καλαμάτα ’80 νίκησε 3-0 το Μαρκόπουλο και εξασφάλισε την παραμονή

Οι Λύκοι ήθελαν τη νίκη για να μην μπλέξουν σε διάφορα σενάρια υποβιβάσμου και τα κατάφεραν, καθώς επικράτησαν με 3-0 σετ της πολύ αξιόμαχης ομάδας του Μαρκόπουλου.

Για δύο σετ το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για γερά νεύρα, αλλά οι παίκτες του Κουλιέρη κατάφεραν και τα κέρδισαν αμφότερα στις λεπτομέρειες με 25-22.

Το τρίτο σετ κατέληξε εύκολα στους γηπεδούχους με 25-17, οι οποίοι είχαν σύμμαχο το φίλαθλο κόσμο της Καλαμάτας, που είχε παλμό – αν και δεν γέμισε ούτε το…μισό το κλειστό της Παραλίας  – και ανανέωσε το ραντεβού του με την ομάδα για τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Την παραμονή της στην Α2 εθνική των ανδρών του βόλει εξασφάλισε έτσι η Καλαμάτα ’80.

Η Μεσσηνιακή ομάδα νίκησε με 3-0 στο Κλειστό της Παραλίας το Μαρκόπουλο στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής και ανανέωσε την παραμονή της στην κατηγορία και για τη νέα χρονιά.

Παρουσία περίπου 200 φιλάθλων η Καλαμάτα ’80 πήρε τα σρτ με 25-22,25-22 και 25-17.

Για την Μεσσηνιακή ομάδα έπαιξαν οι Μάνα, Κωτσάκης, Μπουσούνης, Λουκάς, Μανιατέας, Ζαχαρόπουλος, Χανδρινός, Βλάσσης, Α. Χανδρινός και Ντάκουρης.